Pacov.City znak

Pacov naše město

Přinášíme informace, které nás zaujaly a mohly by zajímat Vás

Příběh o (ne)informovanosti, (ne)schopnosti, a (ne)ochotě města (ne)informovat

Začneme trochu oklikou, pro získání kontextu.

Před volbami bylo ve městě mrtvo.

Říkali jsme si: “Dělá vedení města všechno na jedničku, můžem jim to hodit?”

Rádi děláme infomovaná rozhodnutí, a tak jsme se začali pídit po informacích.

Jenže kde nic, tu nic, informací poskrovnu.

Zákon, ten se naplňuje, ale ani nápad vyjít vstříc a dát o kousek víc, třeba jen to pověstné “ň”.

A tak jsme nějak odvolili a po volbách se začali zajímat, ať jsme na tom před příštími volbami líp.

Zastupitelé zastupují lidi, říkali jsme si, ti by mohli stát o to, aby se informovalo.

A tak jsme zastupitelům dali námět, jak více a lépe informovat.

A zastupitelé řekli NE. Tedy “řekli”, většina mlčela a ti co mluvili, toho řekli tolik, že šla hlava kolem.

Ale když se hlava vrátil z cesty kolem, odnesla si jediné: “Otravuješ, všichni vědí, co potřebují. Jo a pokud chceš, tak si o informace řekni.”

Takže si o to musíme říkat, i když jinde to jde a bez žádání a občan může vidět vše. A ani to není za devatero horami a devatero řekami.

Tak si tedy zažádáme. Chceme také být “ti, co vědí”.

A rádi bychom, aby věděli skutečně všichni, takže plán je se o informce dál podělit.

Počkat, říkali někteří, neděláte práci za ty, co vědí a měli by se starat, aby věděli všichni? Vždyť přece 500/2004 § 4 (1) Veřejná správa je službou veřejnosti. Každý, kdo plní úkoly vyplývající z působnosti správního orgánu, má povinnost se k dotčeným osobám chovat zdvořile a podle možností jim vycházet vstříc.

Tak jsme si zažádali o to, co nás zajímá s cílem poslat informace dál, když už to nemůže dělat samo město.

A abychom mohli informace poslat dál, řekli jsme si o ně tak a v takovém tvaru, aby s nimi šlo dál pracovat.

Od toho ostatně informace jsou, aby se s nimi pracovalo.

Protože/Jenže informace jsou v dnešním světě zbraní.

A když vám někdo dá do ruky PDF soubor, tak s ním nic moc neuděláte, je to skoro stejné, jako by vám dal do ruky papír. A co v dnešní době s papírem u klávesnice počítače. Takže ne že neuděláte, naopak si s takovým paskvilem můžete užít hodiny a hodiny dělání - těžení informací do smysluplné podoby, aby byly k dalšímu užitku.

A tak jsme do žádosti napsali, jestli by byli páni úředníci té dobroty a neobšťastňovali nás PDF soubory, které zhusta vyvěšují na stránkách, ale aby nám laskavě předali informace ve tvaru dále zpracovatelném. Například ve Wordu, ve kterém se dokumenty píší.

Staly se dvě věci.

První.

Úřad nelenil a nelitoval úsilí, aby všechny zápisy z jednání, které píše ve Wordu a o které jsme si řekli, převedl do fomátu .. hádejte kterého? No jistě .. PDF. A udělali to pro nás zadarmiko. Zřejmě proto, že si všimli zkratky PDF v žádosti. Ale, dámy a pánové, my tam psali, že PDF NECHCEME.

Druhá.

Úřad nelenil a nelitoval úsilí a přehled faktur nám předal hádejte jak? No jasně, v PDF a ještě jen s částí informace. Tohle pro nás udělal taky zadarmiko. Jo a vy jste chtěli, aby u faktury bylo napsané, za co vlastně město platí. Ale to my si nezapisujeme. My si to u všech 8378 faktur za posledních 5 let pamatujeme. Takže pokud to chcete vědět, úředník vám to mile rád z faktur vypíše. Jen to nebude úplně zadarmo, protože bude potřeba dodělat práci zpětně za pět let, kterou každý rozumný hospodář dělá průběžně - totiž zapsat si k faktuře, za co vlastně komu platím. No a aby se to dodělalo, bude to stát necelých 70… tisíc. Pořád ještě tu informaci chcete?

A proč to PDF? Úřad se nevyjádřil, proč nám chce sestavy dát v PDF. Jen to prostě konstatoval. Z toho pro nás vyplývá, že a) nám kvalitní informaci dát nechce, b) nám informaci ve formě tabulek dát neumí, protože si neporadí se svým účetním SW, c) účetní SW firmy OrText, za který úřad za poslední rok zaplatil 324 717,10 Kč,- to neumí.

Ale ta PDF jsme dostali na Valentýna, asi nás milují.

Takže když jsme poslechli zastupitele a podle jeho doporučení si podali žádost o informace, už se vlastně ani nedivíme, že někdo jiný po městě požaduje infomace o tom, kolik se na úřadě vypije kafe. To udělalo úředníkům takovou radost, že se o tom rozesmátý starosta zmínil na zasedání zastupitelů. Kafe pijí rádi a rádi se o tuhle informaci podělí.

Citace ze zápisu:

“Starosta: Já to jen doplním, teď jsme dostali podle 106, kolik je spotřeba kafe.
Kamír: Správně, já jsem taky pro, taky ho tam občas dostanu a jsem za to rád a chutná mi. Takže tak to přeci ale je. Aktivita občana je důležitá….”

Škoda, že úřad se stejnou radostí nesdílí i jiné informace.

Vytrženo ze zápisu z jednání zastuputelstva a tedy i z kontextu - celý text zápisu si můžete přečíst …hmmm .. kde že vlastně? No nikde, ale my už jsme ti, co vědí, takže z něj můžeme použít to, co se hodí. Tak se to přece dělá. Co se hodí, to se zveřejní, co se nehodí, to se nezveřejní. A když se to zveřejnit musí ze zákona, zametá se to pod nánosy balastu na nepřehledných městských stránkách.

A my si říkáme: “Je to neschopnost? Je to záměr?” Obojí je varující a nejspíš jde o kombinaci. Obecná nechuť sdílet informace o chodu úřadu spojená s neschopností vést úřad tak, aby publikování informací bylo bezpracným vedlejší produktem chodu úřadu. A ano, jde to. Když se chce. U nás si to úředníci buď neumí představit, protože ještě mentálně nedorazili do 21. století, nebo si to naopak umí představit velmi dobře, ale taková představa je pro ně noční můrou.

Valentýna jsme sice nestihli, ale protože milujeme naše město i my máme pro zvolené a pro úředníky dárek. Je to jen informace: “My to nevzdáme!”.


A zde je k dispozici, co jsme prozatím obdrželi:

Zápisy

Zápisy rady:

Zápisy zastupitelstva: Pracujeme na přípravě materiálů k publikaci.

Zápisy finančního výboru zastupitelstva:

Zápisy kontrolního výboru zastupitelstva

Faktury

Pracujeme na přípravě materiálů k publikaci.


Kontakt: info@pacov.city
Rev: ac4e753ad069
sledujte nás na facebooku
Licence Creative Commons
Pacov.City Web, jehož autorem je LRA, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní .